Blog o rozmaitościach

Czy MLM jest legalny?

Czy MLM jest legalny?

paź 28, 2014

MLM to pojęcie oznaczające marketing wielopoziomowy czy też sieciowy. Jest to stosunkowo nowa forma marketingu, budzi więc ona wiele kontrowersji i pytań, mając jednocześnie w swoich szeregach wiernych zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Wydawać by się mogło, że po 50 latach funkcjonowania MLM jest to sprawdzony i powszechnie zaakceptowany na arenie światowej model biznesowy. Gro osób jednak wciąż zastanawia się czy aby na pewno MLM jest legalny. Wiele firm korzystających z systemu marketingu sieciowego często oskarżana jest o nieetyczne działania, co negatywnie wpływa na wizerunek wszystkich firm tego typu oraz samej idei. Faktem jest, wielokrotnie weryfikowanym przez ekspertów z dziedziny prawa, że jako taki marketing wielopoziomowy jest całkowicie legalny.

Argumentem to potwierdzającym jest fakt iż u jego podstaw teoretycznych nie leży piramida finansowa, która legalną nie jest. Zarówno europejski jak i polski system prawny uznają MLM za legalny. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że granica między prawdziwym, uczciwym marketingiem wielopoziomowym a nielegalną piramidą finansową, jest stosunkowo cienka. Dlatego też firmy funkcjonujące według zasad MLM powinny być skrupulatnie kontrolowane i nadzorowane, w celu uniknięcia bezprawnym precedensów. Oczywiście, jeśli chodzi o kwestie etyczne, nie są one jednoznacznie regulowane przez kodeksy karne. Istnieją pewne zasady moralne, przyjęte w ogólno pojętym biznesie, jednak ich weryfikacja jest niezwykle trudna.

Radą dla wszystkich zainteresowanych współpracą z firmami MLM, może być dokładne zapoznanie się z firmą, jej historią, działalnością, reputacją czy obiektywnymi opiniami zarówno klientów jak i dystrybutorów. Nie należy patrzeć na problem stereotypowo i schematycznie, ponieważ nie wszystkie firmy tego typu są niegodne zaufanie. Jednak, przezorny zawsze ubezpieczony i to akurat każdy powinien zapamiętać.

zoofast.sk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.