Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

Staw skroniowo-żuchwowy jest schedą po naszych przodkach ssakach, które charakteryzowały się nieco bardziej złożoną budowa szczęki. Żuchwa składała się wtedy z licznych kości, a staw żuchwowy liczył kość stawową oraz kwadratową. Jednak w trakcie rozwoju i ewolucji staw skroniowo-żuchwowy uległ zmianom, tworząc kosteczki słuchowe, wykształcając pojedyncza kość żuchwową w postaci stawu żuchwowego wtórnego. Jednak, pomimo dużych zmian budowy i kształtu, wciąż jesteśmy narażeni na liczne schorzenia tej części.

Jak wygląda proces leczenia?

Prawda jest taka, że nieliczne gabinety czy studia stomatologiczne zajmują się specjalistycznym leczeniem schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Powód jest dość prosty. Potrzebny jest kosztowny i specjalny sprzęt, jak szyny relaksacyjne czy deprogramatory zgryzowe. Mają one na celu minimalizowanie szkodliwego wpływu zaciskania szczęki oraz zgrzytania zębami. W terapii leczniczej wykorzystuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także masaż relaksacyjny czy elementy fizjoterapii lub laseroterapii.

Objawy

Objawy mogą być różne w zależności przede wszystkim od zaawansowania problemu. Najczęściej występuje tępy ból w okolicach skroni, tyłu głowy, ucha lub nawet ramion. Mogą pojawiać się trudności w otwieraniu i zamykaniu ust. Występuję niekiedy zawroty głowy i mdłości, a także blokowanie żuchwy przy otwieraniu lub zamykaniu ust. Może pojawić się uczucie drętwienia lub mrowienia w palcach. Chorzy czasami zmagają się w trakcie choroby z depresją lub bezsennością.

Kogo wybrać?

Jednym z doświadczonych gabinetów, zajmujących się takimi przypadkami jest opolska klinika Dr. Baron. Więcej można dowiedzieć sią na stronie drbaron.pl. W Polsce w rzeczywistości pracuje kilkunastu specjalistów, radzących sobie ze schorzeniami stawu żuchwowo-skroniowego. Właśnie takim specjalistą jest Dr n. med. Anna Maria Kowalska-Baron z opolskiej kliniki. Warto wybrać właśnie tą placówkę ze względu na indywidualne podejście do pacjentów i nowoczesne, sprawdzone metody leczenia przypadłości.

Leczenie stawu żuchwowo-skroniowego nie jest łatwe, a zdiagnozowanie wymaga odpowiedniego doświadczenia i profesjonalizmu. Im szybciej wykryty powód dysfunkcji, tym szybsza ścieżka lecznicza i profilaktyczna, co zapobiegnie powikłaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *