Ergonomia – słowo klucz przy wyborze fotela biurowego

Przy biurku, przy komputerze, na siedząco – tak wygląda codzienność wielu osób, które pracują w biurze lub wykonują wolne zawody związane z pracą na komputerze. Czasami w pozycji siedzącej spędzamy nawet kilkanaście godzin dziennie. Jak odciążyć plecy i zadbać o ich kondycję? Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest właściwy wybór fotela biurowego.

Gdy siedzimy, na nasz kręgosłup działają o wiele większe siły niż wtedy, gdy przebywamy w innych pozycjach. Wbrew pozorom, dla naszych pleców o wiele zdrowsze jest intensywne bieganie niż siedzenie w bezruchu. Po wielu latach takiej pracy może się bowiem okazać, że w kręgosłupie pojawiły się trwałe zwyrodnienia i inne zmiany chorobowe, a wtedy na stuprocentowe wyleczenie zwykle jest za późno. Aby uniknąć problemów z chorymi plecami, dobrze jest zadbać o komfort siedzenia przy biurku.

Fotel biurowy to mebel, który powinien być przede wszystkim wygodny, stabilny i ergonomiczny. Owszem, wygląd również ma znaczenie, ale nie największe. Nawet najbardziej imponujący wizualnie fotel może być bowiem po prostu niewygodny. Podczas kupowania fotela do komputera trzeba zwrócić uwagę na co najmniej kilka elementów. Przede wszystkim, najlepiej, aby był on obrotowy oraz posiadał regulację wysokości siedziska. Siedzenie jest bowiem prawidłowe tylko wtedy, gdy nogi w kolanach są zgięte pod kątem 90 stopni. większy lub mniejszy kąt zgięcia wymusza nieprawidłową pozycję całego ciała, przez co kręgosłup szybko się męczy, a plecy reagują bólem.

W fotelu biurowym wygodne i stabilne musi być również siedzisko – najlepiej, aby było wyprofilowane tak, by zapewniać odpowiednie podparcie dla każdego odcinka pleców. Poza podparciem dla pleców trzeba również pamiętać o oparciu dla rąk – pomogą w tym regulowane i nie za wąskie podłokietniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *