Instytut SKWP – rachunkowość i księgowość

Większość ankietowanych, na pytanie co ich zdaniem jest wyznacznikiem sukcesu zawodowego odpowiada, iż jest to prowadzenie własnej firmy. Tymczasem, zarządzanie własną działalnością gospodarczą, choćby jednoosobową, jest kwestią niezwykle złożoną i odpowiedzialną. Z tego powodu, aby sprostać temu zadaniu, należy wykazać się bardzo szerokimi kompetencjami oraz specyficznymi cechami charakteru. Niezależnie jednak od działu gospodarki, w którym funkcjonuje dana firma, elementarną częścią jej działalności jest prawidłowe prowadzenie rozliczeń, a więc rachunkowość i księgowość. Nawet bycie doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie i posiadanie szeregu kontrahentów nie gwarantuje sukcesu – jeżeli dział rozliczeń nie będzie prowadzony w rzetelny sposób , firma nie przetrwa na rynku. Z tego powodu, nawet prowadząc niewielką firmę, należy regularnie poszerzać i uzupełniać swoją wiedzę lub też zatrudnić osoby, które będą zajmować się tym działem w sposób profesjonalny.

Należy tu podkreślić, że rachunkowość i księgowość są dziedzinami życia, w który nauka nigdy się nie kończy. Podobnie jak lekarz nie może przez całe życie bazować jedynie na wiadomościach wyniesionych ze studiów, osoba zajmująca się rozliczeniami wciąż powinna poszerzać swoje kompetencje, aktualizując wiedzę w oparciu o zmieniające się przepisy prawa.

Oczywiście w dziedzinie księgowości oraz rachunkowości niebagatelne znaczenie ma również doświadczenie zawodowe, pozwalające na obiektywne i całościowe spojrzenie na finanse przedsiębiorstwa. Należy jednak zaznaczyć, że rachunkowość i księgowość nie są działami niezależnymi od czynników zewnętrznych. Ich funkcjonowanie pozostaje bowiem w ścisłym związku ze wciąż aktualizowanymi wytycznymi, które niejednokrotnie zmieniają się nawet kilkanaście razy w ciągu roku podatkowego.

Z tego powodu, pragnąc prowadzić księgowość danej firmy w sposób rzetelny i odpowiedzialny, należy regularnie uczestniczyć w kursach doszkalających, organizowanych przez Instytut SKWP. Uczestnictwo w kursach daje gwarancję nabycia aktualnej, fachowej wiedzy, która stanowi podstawę do prawidłowego funkcjonowania tak istotnych działów firmy, jak księgowość i rachunkowość.

Kursy SKWP organizowane są cyklicznie i podzielone na bloki tematyczne, w zależności od stopnia zaawansowania Uczestników i ich stanowiska zawodowego. Ponadto, Instytut SKWP prowadzi także kursy specjalistyczne, obejmujące swoją tematyką zagadnienia związane z działami: rachunkowość inwestycyjna, rachunkowość podatkowa oraz controlling.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *