Jakie są rodzaje oświetlenia zewnętrznego?

Jeśli myślimy o tym by założyć ogród z pewnością zastanowimy się nad tym jakie oświetlenie wybrać. Są różne rodzaje oświetlenia domu i jego otoczenia, zastanówmy się które z nich będą dla Ciebie odpowiednie? Mamy do wyboru: lampy słupkowe, kinkiety, oprawy najazdowe, oprawy i lampy do zabudowy, reflektory.

Lampy słupkowe czy reflektory? Na jakie oświetlenie się zdecydować?

Lampy słupkowe montuje się przeważnie wzdłuż ścieżek i alejek. W dużych ogrodach przeważnie wybiera się wyższe lampy sięgające nawet kilku metrów. Jest to dobre rozwiązanie zważywszy na fakt, że strumienie świetlne obejmą większą powierzchnię.
Kinkiety montowane są przeważnie na słupkach wjazdowych, przy bramie ale także można je montować na elewacji domu.
Oprawy najazdowe są zamontowane w kostce brukowej czy też innej nawierzchni. Świetnie sprawdzają się do podświetlania tarasów czy podjazdów. Muszą być wodoodporne i wytrzymałe.
Oprawy i lampy do zabudowy montuje się w ścianach czy też w podwieszanych sufitach.
Reflektory mogą być zamontowane w ścianie budynku, czy też na ziemi i trawniku. Mogą być zamontowane na stałe lub też można je przenosić.

Jeśli już wiemy czy potrzebujemy reflektorów czy też opraw najazdowych, trzeba się zastanowić z jakich materiałów miałoby być wykonane oświetlenie. W produkcji lamp najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną, aluminium, poliwęglany. Te materiały połączone ze szkłem dają efekt elegancji. Coraz częściej też łączy się ze sobą różne materiały, Np. stal z drewnem tekowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *